Trójwymiarowe rozgrywki

Już dość dawno, biorąc pod uwagę całą historię rozwoju omawianych produktów, gry komputerowe są trójwymiarowe. Była to spora rewolucja, która nadała zupełnie nową jakość rozgrywkom.

W dzisiejszych czasach nie tylko uniwersum gry pozwala na przemieszczanie się wirtualnych bohaterów w różnych kierunkach – dzięki czujnikom ruchu można nimi również sterować poruszając rękami, a nie tylko naciskając odpowiednie przyciski. Takie rozwiązanie znajdziemy chociażby w konsoli Nintendo Wii.

Na chwilę obecną komputery nie stwarzają przed graczami takich możliwości. Ogólnie rzecz biorąc, zdają się one być w pewnej defensywie w stosunku do konsoli.

Oczywiście, nadal niemal wszyscy z nich korzystamy i dalej będziemy korzystać, jednak coraz rzadziej na nich gramy. Komputer od zawsze był urządzeniem wielofunkcyjnym i raczej już nim pozostanie.

Gry to tylko jedna z licznych form rozrywki, jakie dają nam komputery. Poza tym, korzystamy z nich do celów praktycznych – do komunikacji, wyszukiwania informacji czy też w sprawach zawodowych.

Na konsolach, takich jak Nintendo Wii, również można wykonywać część z tych czynności, jednak w tym przypadku dla producentów absolutnym priorytetem jest zapewnienie optymalnych warunków do grania. Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że w najbliższych latach komputery zostaną wyposażone na przykład w czujniki ruchu.

Prowadzone na nich rozgrywki nie powinny się więc jakoś radykalnie zmienić. Z konsolami jest inaczej – to właśnie na ich potrzeby tworzy się prawie wszystkie innowacje, których celem jest stworzenie nowych możliwości przed graczami.